пон. Окт 14th, 2019

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

(ФОТО) Големо невреме во Трпејца

Охридското село Трпејца, познато туристичко место попладнево го зафати страшно невреме како што непаметат старите Трпејчани. Откорнати дрвја, искршени кајчиња, гранки на сите страни, е она што остана по невремето.

Во невремето среќа нема повредени, но настаната е голема матреријана штета. Голема штета има и во атрактивните ресторани кои се во ова село.Во моментов селото нема струја, а и приодот со таму е крајно отежнат поради одрони на патот кон Св Наум.

Трпејца инаку е полна и со туристи. Ова село од година во година прераснува во атрактивно летувалиште.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close