вто. Дек 10th, 2019

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

(ФОТО) Вака изгледа Хашкото одделение во кое е сместен Боки 13

Притворениот Бојан Јовановски алијас Боки 13, е сместен во Хашкото одделение во затворот, потврдуваат од Истражниот затвор во Шутка.

Од таму додаваат дека Хашкото одделение не е за привилегирани, туку било заради безбедносни и здравствени причини.

Погледнете како изгледа тоа одделение кое се разликува од другите. Притворското одделение може да се пофали со „хашките соби“ кои затворот ги изгради по барање на ЕУ за потребите на Судот од Хаг.

Собите ги задоволуваат стандардите како на модерен европски затвор, но тие се само неколку. Има прегради на тоалетите во сите ќелии, па и во „хашките“, единствена разлика е тоа што во нив има веце шолја, а во обичните се „чучавци“. Исто така хашките соби имаат поголема светлина за разлика од обичните на приземјето и поубави душеци.

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com