fbpx
саб. Окт 24th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

(ВИДЕО) Голем шумски пожар на планината Стогово на непристапен терен

Голем шумски пожар повеќе од пет часа беснее на планината Стогово во Општина Центар Жупа, пренесува Сител.

Броштица е последното село кое е во близина на пожарот. Тамошните жители велат дека теренот е непристапен и тешко може да се стаса.

Проценките се дека засега нема опасност пожарот да се прожири до селото, но од другата страна на Стогово е галичкиот крај и селата од галичник.