fbpx
нед. Ное 22nd, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Претседателот на Алијансата за Албанците Зиадин Села се сретна со претседателот на Демократската Партија Љуљзим Баша

Претседателот на Алијансата за Албанците Зиадин Села, придружуван од генералниот секретар Арбен Таравари и заменик-претседателот Вулнет Ферати, престојуваше во Тирана каде беше примен од претседателот на Демократската Партија Љуљзим Баша. Средбата Села-Баша се одвиваше во братска атмосфера, а тема на дискусија беа многу теми, како што се
кризата со пандемијата, политичко-економската состојба, процесот на интеграција во ЕУ итн. Претседателот Села првично го информираше домаќинот Баша за напредокот на последните избори во Северна Македонија,
кога Баша му честиташе на Села за одличниот резултат на коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива.

Села и Баша се согласија дека единствениот начин за обете земји е членство во ЕУ, тие исто така изразија подготвеност да му помогнат на овој многу важен процес и се согласија дека регионалната соработка е многу важна на патот на регионот кон полноправно членство во ЕУ.

Средбата на претседателот Села со претседателот на Демократската Партија Баша беше во продолжение на редовните средби и соработката меѓу двата политички субјекти.