fbpx
пон. Јан 18th, 2021

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

ВИДЕО: Со пожарна и полиција се гаснат бадникарски огнови низ Македонија

Во пресрет на големиот христијански празник Бадник, дел од граѓаните палеа огнови низ државата, како што налага традицијата. Ваквиот нивни потег доаѓа и по апелот на МВР да не се палат огнови, но и потенцирањето дека е забрането групирање. На социјалните мрежи, сега се објавуваат видеа како полицијата во синхронизација со Противпожарната бригада, ги гаснат огновите.

„Бедотија сте срам и арам да ви бандо криминалска. Ние сме Македонци чеда на Христа“, стои под едно од објавените видеа.

Бедотија сте срам и арам да ви бандо криминалска.
Ние сме Македонци чеда на Христа.

Posted by Filip Dunimagloski on Tuesday, January 5, 2021

Видео од славење со бадникарски оган објави и новинарот Јанко Илковски. Тој напиша „Полицијата и пожирникарите по дојава изганаа оган“.

 

Полицијата и пожирникарите по дојава изганаа оган

Posted by Janko Ilkovski on Tuesday, January 5, 2021