fbpx
пет. Јан 22nd, 2021

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Чедомир Јовановиќ е на морфиум, тродон и кетанол и по шест месеци сеуште се бори против короната

Лидерот на Либерално-демократската партија, Чедомир Јовановиќ (49) се опоравува по здравствените компликации предизвикани од ковид 19, пренесува Курир.рс.

Јелена Јовановиќ ги отфрла обвинувањата дека сопругот не се придржувал до советите на докторите  и додава дека пред шест месеци сопругот едвај спасил жива глава , но дека сега е уште полошо.

– Лошо е, тој страда од страшна болка, поради што прима кетанол, троодон, па дури и морфиум со четири антибиотици. Сите негови параметри се нарушени. Иако прима флексарин неколку пати на ден, Д димерот кој е одговорен за згрутчување на крвта и предизвикува тромбоза е 12 пати поголем од горната граница, ЦРП што укажува и на некои воспаленија. Неговото железо е на 39, што падна високо на 5, објасни таа.