fbpx
пет. Фев 26th, 2021

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Земјотрес со јачина од 7,1 степен според Рихтеровата скала го погоди индонезискиот остров Талауд

Земјотрес со јачина од 7,1 степен според Рихтеровата скала го погоди индонезискиот остров Талауд. Државната агенција за метеорологија, климатологија и геофизика (БМКГ) соопшти дека земјотресот се случил на 134 километри североисточно од округот Мелонгуана на островот Талауд. Регистриран е на длабочина од 154 километри.

Засега нема извештаи за можни повредени или материјална штета и не е издадено предупредување за цунами.