fbpx
пон. Мар 8th, 2021

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Јанчев за Фактор: Доколку се изгласа недоверба на Мицкоски, ќе се пријавам за нов лидер

Градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев вели дека би се кандидирал за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, доколку на вонредниот конгрес најавен за 28-ми март му биде изгласана недоверба на актуелниот лидер Христијан Мицкоски.

-Доколку на вонредниот конгрес му се изгласа недоверба на Мицкоски, јас би се пријавил за нов лидер на партијата. Со своја програма ќе излезам пред членовите на партијата – рече Јанчев за Фактор.

Инаку, Иницијативниот одобор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ изјавија дека имаат обезбедено двотретинско мноизинство, што е неопходно за конгресот да биде легитимен.

Текстот во целост на: Фактор.