fbpx
пон. Мар 8th, 2021

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Финансиите на Трамп ќе се обелоденат, одобри Врховниот

Врховниот суд му одобри на обвинителството да ги прибави даночните пријави и другите финансиски податоци на поранешниот претседател, Доналд Трамп.

Сето тоа е дел од кривичната истрага што се води против него.

Судиите го отфрлија барањето на Трамп за одложување на примената на судската одлука донесена на 7 октомври, според која на сметководствената компанија „Мазарс САД“ и’ е наредено да ги предадe материјалите и податоците на големата порота, свикана од окружниот обвинител Сајрус Венц од Менхетен, кој е од редовите на Демократската партија.

На Врховниот суд му беа потребни неколку месеци да се произнесе за случајот. Институцијата, во која има тројца судии назначени од поранешниот претседател, не се огласи за време на изборниот процес и периодот во кој Трамп поднесе приговори за поразот.

Таа тоа го стори еден месец по завршувањето на мандатот на поранешниот претседател, пренесува Гласот на Америка.

фото: Архива