Скопје

Тони од Ченто излезе од “Идризово”, краде велосипеди, полицијата молчи

Момчето на фотографијата е скопјанецот Тони кои ги запали социјалните мрежи , бидејќи неколку пати е фатен како краде велосипеди. Објавени се фотографии и видеа , пријавуван е во полиција и по неколку часа полицијата го ослободува. Според нашите созонанија полицијата го толерираат неговото крадење оти тој всушност и работи за нив. Според нашите соговорници секој ден се среќава со инспектор околу 18 часот по обложувалница каде се добиваат информации кои и се потребни на полицијата.

Последниот инцидент се случил пред неколку дена во центарот на Скопје кога пред голема група луѓе се обидел да украде велосипед. Луѓето го избркале, не успеал, но на друго место кражабата му била успешна. Оние кои го познаваат велат дека се вика Тони и е од населбата Ченто. Од скоро е излезен од затврот Идризово каде бил поради кражби кои сега ете продолжува да ги прави. Сведоците велат дека тој е поранешен наркозависник, па крадел дури и по дворови , бил апсен од полицијата, но службите освен осуда и повторно пуштање на улица не превземале никаква акција за ваквите појави или помош за овие луѓе.

Неколку пати бил претепуван крвнички па завршил и во болница но сепак продолжува да краде. Според информациите кои ги давал кога ќе го фателе крадените велосипеди ги продавал во ченто на пазар.

“Леле овој истиот со ова летвиче пред 1 недела украде точак пред Џамбо.Толку стручно го украде што сите што стоевме на автобуската постојка свативме дека е лопов кога пукна ланецот и со брзина на светлина избега.Немаше време никој да реагира”, сведочат оние кои го виделе како краде. Но полицијата освен ако не го фати на дело, не превзема никакви други акции за пронаоѓање на велосипедите кои ги крадe.

Извор: Досие

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток