fbpx
саб. Мај 15th, 2021

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Инцидент во џамија во Турција, полицијата ги растера верниците

Во регионот Газиантеп во југоисточниот дел на Турција се случи поголем конфликт во една џамија, во кој учествуваа собрани верници, како и членови на Фондацијата Фуркан, од една страна, и припадници на полициските сили, од друга страна.

Со оглед на тоа што во Турција моменто е во сила целосен карантин, кој, меѓу другото, опфаќа и забрана за собирање во затворен простор, членовите на организацијата Фуркан изразија незадоволство од ваквата одлука на претседателот Реџеп Тајип Ердоган и неговата Партија на правдата и развојот (АКП).

Лидерите на организацијата сметаат дека забраната за собирање во џамии воедно подразбира и одземање на верските слободи.

Во знак на протест, членовите на организацијата се собраа на молитва во една од џамиите во Газиантеп, а лидерите на движењето истакнаа дека сите верници ќе го почитуваат растојанието и ќе носат маски во џамијата.

Сепак, многу брзо откако верниците се собраа, полициските сили влегоа во џамијата и им наредија на верниците да заминат. Бидејќи верниците и членовите на организацијата Фуркан одбија да ја напуштат џамијата, дојде до конфликт меѓу двете страни, а безбедносните сили употребија и солзавец за да ја растераат толпата.