Свет

Две лица го изгубија животот во тајфунот кој ја зафати Јапонија

Најмалку две лица го загубија животот во тајфунот кој утрово го погоди Токио.

Тајфунот „Тами“ вчера вечер ги погоди западните делови на Јапонија, а метеоролозите предупредуваат дека на островот Хокаидо се можни обилни врнежи пропратени со силен ветер.

Јапонските медиуми јавуваат дека двајца го загубиле животот, а околу 130 се повредени. Двајца се водат како исчезнати, а околу 400.000 домаќинства се без струја.

Голем број луѓе чекаат на железничките станици, а дел од нив се затворени. Откажани се повеќе од 230 летови, најголем дел од нив во северните краеви на Јапонија.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток