Свет

Подољак: Удрете на иранските производители на беспилотни летала

Советникот на украинскиот претседател Михаило Подољак денеска повика да се извршат удари врз иранските компании.

Се вели дека произведуваат дронови кои се испорачуваат во Русија за употреба во војната во Украина.

„Верувам дека е неопходно не само да се (наметнат) санкции или целосно ембарго врз Иран. Верувам дека целните напади може да се извршат врз производството на беспилотни летала, балистички ракети и така натаму“, изјави тој за украинската телевизија ТАС С.

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан претходно денеска за прв пат призна дека Иран и испорачувал на Русија со беспилотни летала, наведувајќи дека и биле испорачани на Москва пред нападот на Украина.

Амирабдолахиан изјави во Техеран дека Иран и доставил на Русија ограничен број беспилотни летала месеци претходно.

Иранскиот министер рече дека Иран не бил свесен за руската употреба на ирански беспилотни летала во нападите врз Украина и го повика Киев да му достави на Техеран докази за тие тврдења.

Ако се докаже дека овие тврдења се вистинити, Иран нема да биде рамнодушен кон ова прашање бидејќи се залага за ставање крај на конфликтот во Украина, рече Амирабдолахиан.

Иранските власти претходно негираа дека Техеран и доставил на Русија беспилотни летала камикази.

На почеток