Свет

Руските сили се обидуваат да напредуваат во регионот на Доњецк

Копнените борби продолжуваат во областа Доњецк во источна Украина.

Русите се обидуваат да ја поместат линијата на фронтот западно од градот Доњецк, кој од 2014 година е под контрола на проруските сепаратисти, пренесува Ројтерс.

Генералштабот на украинската армија објави дека руските сили се обидуваат да напредуваат кон нивните главни цели во регионот на Доњецк, градовите Бахмут и Авдиевка.

„Руските сили ги гранатираа двете области и користат запалива муниција во обид да ги запалат позициите на украинската одбрана, но со само ограничен успех“, соопшти украинската војска.

„Единица чеченски борци, исто така, се бори со руските сили во областа Бахмут, кои се надеваат дека украинската победа би можела да предизвика политичка криза во Украина и да го собори моќниот чеченски лидер Рамзан Кадиров кој го поддржува Кремљ“, според Ројтерс.

Што се однесува до јужниот фронт, руските сили се уште се вградени на источниот брег на реката Днепар, соопшти украинската армија, додавајќи дека гранатирањето области на западниот брег, вклучувајќи го и градот Керсон, кој неодамна беше ослободен од украинските сили по Руското повлекување е во тек.

На почеток