Свет

Алжир размислува за извоз на електрична енергија во Европа

Алжир сериозно размислува за извоз на вишок енергија во Европа, изјави денеска алжирскиот министер за енергетика Мохамед Аркаб.

Алжир произведува 25 гигавати енергија и троши максимум 17 гигавати во периодите на шпиц, изјави Аркаб за државната агенција APS, пренесе Ројтерс.

На почеток