Свет

Пронајден уште еден човек под рушевините во Индонезија

Тим на француски спасувачи соопшти дека со помош на сензори детектирале уште еден човек под рушевини од хотел на индонезискиот остров Сулавези, за кој се верува дека е се уште жив.

Филип Бенсон, член на францускиот тим, изјави дека детектирале човек под рушевините на хотелот „Меркур“ во Палу, но не можеше да потврди дали е во свесна состојба.

Уредот може да регистрира знаци на живот, дишење и отчукување на срцето.

„Мораме да го избушиме бетонот за да ги потврдиме тие информации и да и пријдеме на жртвата“, вели Бенсон.

Во земјотресот и цунамито досега животот го изгубија 1.424 луѓе, но се очекува бројот да расте.

 

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток