Свет

ЕУ бара целосна, проверлива и неповратна денуклеаризација на Северна Кореја

ЕУ „полуде“, итно бара…
Европската унија ја повикува Северна Кореја да го следи патот на целосна и неповратна денуклеаризација, се вели во соопштението на портпаролот на дипломатската служба на ЕУ.

„ЕУ ја повикува Северна Кореја да преземе кредибилни чекори кон целосна, проверлива и неповратна денуклеаризација“, се вели во соопштението.

Во оваа изјава, ЕУ ја повика и КНДР да престане со ескалацијата на воените тензии со лансирање ракети и беспилотни летала. Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун на Шестиот пленум на Работничката партија на Кореја од осмото свикување ја објави потребата од зајакнување на нуклеарните сили на земјата, масовно производство на нуклеарни боеви глави, создавање нов систем на интерконтинентални балистички ракети способни за итно противнапад и брзо го заврши проектот за извидувачки сателит и ракета-носач за него, пренесе РИА.

На почеток