Свет

Ден на жалост во Приједор: Комеморација и погреб на таткото и ќерката загинати во авионската несреќа

Во Приједор денеска ќе бидат погребани претседателот на Планинарското друштво на Република Српска, Љубиша Араманда (47) и неговата ќерка Андреа (23), кои загинаа во падот на спортски авион на последниот ден од минатата година.

Тие ќе бидат погребани на Градските гробишта во 14 часот.

Комеморацијата ќе се одржи напладне во театарот Приједор, а книгата на жалост во салата на театарот ќе биде отворена од 10 часот, пишува Срна.

Од Планинарското друштво „Клековача“ потсетија дека Љубиша 20 години бил многу активен член на ова друштво, пренесува Српскаинфо.

Градската управа на Приједор претходно соопшти дека денот на погребот на таткото и ќерката ќе биде прогласен за ден на жалост.

Претседателот на Планинарското друштво на Република Српска, Љубиша Араманда (47) и неговата ќерка Андреа загинаа на 31 декември во пад на спортски авион во близина на аеродромот во Приједор.

На почеток