Македонија

Грк со фалсификувана лична карта се обидел да влезе во Македонија

На 06.01.2023 во 11.30 часот на Граничниот премин Богородица при влез во државата бил лишен од слобода Р.М.(63) од Р.Грција, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело по чл.378 од Кривичниот законик. Имено, по извршени проверки било утврдено дека неговата грчка лична карта била фалсификувана.

За случајот бил известен Јавен обвинител и лицето е задржано за понатамошна постапка.

На почеток