Свет

Жена се породи во авион на лет од Москва кон Таџикистан

За време на летот на Урал ерлајнс на пат од Москва кон Таџикистан се роди девојче, објави прес-службата на оваа авиокомпанија.

„Тоа се случи на летот Жуковски-Куџанд. По полетувањето, патничката почувствувала болка во стомакот, што ја пријавила на екипажот. Вишата стјуардеса ги замолила патниците да одговорат дали меѓу нив има лекар.

Според РИА Новости, како да било магија бидејќи во авионот имало неонатолог, две акушерки, па дури и радиолог кој го извршил породувањето.

Како што се наведува во соопштението, ситуацијата не баралa итно слетување.

Во авионот се роди девојче, тешко 2,6 килограми и долго 46 сантиметри, пренесува РИА Новости. Таа е родена еден час по почетокот на породувањето. На крајната дестинација бремената жена ја чекала брза помош.

Мајката и девојчето се пратени дома од болница во добра состојба, додаде прес-службата на Урал ерлајнс!

На почеток