Свет

Видео од новиот земјотрес во Турција, луѓето панично бегаат низ урнатините

НОВ земјотрес со јачина од 7.5 степени ја погоди Турција по оној од 7.8, кој утрото го потресе југоисточниот дел на земјата и во кој според последните податоци загинаа повеќе од илјада луѓе.

Нов земјотрес ја погоди областа околу Кахраманмараш, малку северно од Газиантеп, во 13 часот и 24 минути по локално време.

На социјалните мрежи се шират снимки на кои се гледа како луѓето бегаат во моментот на новиот потрес.

На почеток