Свет

Бајден и Шолц во Белата куќа на разговори за Украина и можноста Кина да и испорача оружје на Русија

Американскиот претседател Џо Бајден и германскиот канцелар Олаф Шолц ќе одржат доверливи разговори во Вашингтон за Украина а во фокусот е загриженоста дека Кина може да и испорача оружје на Русија.

Бајден и Шолц ќе се состанат на еден час во Белата куќа, рече високиот американски официјален претставник за Ројтерс, тој вели дека на состанокот ќе бидат разменети мислења за ситуацијата во Украина и неодамнешните состаноци со украинскиот претседател Володимир Грин.

Главната тема на разговорот ќе биде итна испорака на оружје од западните земји до украинските сили кои се подготвуваат за нова руска офанзива во наредните недели, соопштија официјалните лица.

Поради тоа денес, Вашингтон ќе објави нов пакет на воена помош за Киев во вредност од околу 400 милиони американски долари.

Германија сугерира дека Кина би можела да игра клучна улога во мировните преговори за Украина, објави британската агенција.

На почеток