Скопје

Убијците од Скопската чаршија избегале со „Ауди“ кое го запалиле на излезот од Скопје

Вооружената група која уби две лица во локал во Старата скопска чаршија избегала со „ауди а6“, кое потоа е најдено запалено на патот кон скопската обиколница, дознава „Макфакс“. Дека гори возило било пријавено во скопската Противпожарна бригада, кои го изгаснале огнот. На местото, била затекната само регистарска таблица, која, неофицијално, е лажна.

Од МВР засега немаат поврзување помеѓу палењето на автомобилот и убиството во Скопје. Од Противпожарната бригада ја потврдуваат интервенцијата.

„На улица ‘Александар Урдаревски’ на излезот кон обиколница во правец кон Мирковци, пожарникарите затекнале Ауди кое целосно било во пламен. Дојавата ја добиле во 20:25 часот. Екипата се вратила во база во 21:30 откако целосно го изласила пожарот. Возилото било оставено кај подвозникот кој води кон Мирковци“, велат од Противпожарната бригада.

„Макфакс“ веќе објави детали за како течел планот за убиството. Околу пет лица облечени во униформи со фантомки на глава влегле во кафуле во Старата скопска чаршија, ги таргетирале сега двајцата убиени и им пукале во глава. Освен убиени, има и неколку повредени лица. Двајцата убиени биле во одделен дел на кафулето односно во горниот дел на објектот, во засебна канцеларија, каде што вооружената група ги затекнала. Овие неофицијални информации засега не можат да се потврдат, бидејќи од МВР велат дека се работи на настанот и со повеќе детали ќе излезат подоцна.

На почеток