Свет

Русија ја нападна украинската армија со десет беспилотни летала во текот на ноќта


Руските војници во текот на ноќта употребиле десет беспилотни летала Шахед-136 за напад на територијата на Украина, од кои девет биле уништени од украинската ПВО, соопшти утрово украинскиот Генералштаб.

dobivaj vesti na viber

Се известува дека руските сили синоќа лансирале девет ракети С-300 врз цивилната инфраструктура во Харков, пренесува Интерфакс Украина.

Шахед 136, или Геран-2 во руска служба, е иранска скитачка муниција во форма на автономно туркачко беспилотно летало. Дизајниран е и произведен од Shahed Aviation Industries.

На почеток