Свет

Ја претепал сопругата затоа што кажала дека го остава: семејна драма во Славонски Брод

Ја претепал сопругата затоа што кажала дека го остава: семејна драма во Славонски Брод


Семејна драма се одвивала во семејна куќа во село во поширокото подрачје на Славонски Брод. Маж (55) ја нападнал и тешко ја повредил сопругата (48) откако таа рекла дека повеќе не го сака и дека го напушта, пренесува „Даница.хр“.

Мажот потоа со мачета ги нападнал полицајците кои пристигнале на повик на децата да интервенираат, а еден од интервентните полицајци бил расечен во стомакот.

Сопругата раскажала како тој ден решила да му каже на сопругот дека повеќе не го сака и му покажала СМС порака од пријател со кој се допишувала во тој момент. Во куќата биле сопружниците и нивните деца.
„Мажот полудел после тоа. Ја соборил жената на земја и ја удрил неколку пати со раце и стопала по главата и вратот при што и нанел сериозни повреди во вид на фрактура, скршеница на носната коска, набиеници на челото, пред под левото око и на задната страна на вратот„.
Откако децата се обиделе да и помогнат, за да ја заплаши, тој извикал: „Ќе те заколам, ќе те масакрирам, ќе те убијам, ќе не убијам и двајцата, двајцата ќе си одиме со еден фитил“. Притоа, во раката држел кујнски нож, со должина на сечилото од 8,5 сантиметри, кој и го притиснал на задниот дел од главата.
Жената потоа истрчала на улица, а тој ја стигнал и ја одвлекол во дневната соба викајќи ѝ: Ќе те осакатам, ќе те резбам!“, се вели во пресудата што беше донесена деновиве.
Малку подоцна, околу 19 часот и 15 минути, во семејниот дом пристигнале тројца полициски службеници од итната помош. Тој ги нападнал „со нож и со мачета со должина на сечилото од 51 см“.
Полициски службеник потоа со употреба на сила му ја одзел мачетата. Еден од полицајците се здобил со повреда на стомакот. Во службеното возило им викал на полицајците: Сите ќе ве убијам кога ќе излезам од затвор!“, се наведува во пресудата.
Тој ги негирал обвинувањата. Изјавил дека тој ден „сопругата му рекла дека го остава затоа што има друг, па тој со мачета ги исекол шишињата со сок и ја турнал сопругата и таа ја удрила главата во плакарот“.
„Кога дојдоа полицајците, поради мојот емоционален и психички слом, не ги регистрирав како хрватски полицајци, туку како удбаши кои ме носеа на распит кога бев момче за антијугословенски активности.
Двајца полицајци ме држеа, а еден од нив ме удри со тупаница по челото, а јас го прашав: Не може да го направи тоа потешко?
Судијата го прогласи за виновен и го осуди на две години и осум месеци безусловна затворска казна. Од казната му се одзема месецот што го помина во истражен затвор. Пресудата е правосилна и може да се обжали, пишува „Даница.хр“.

На почеток