Свет

„Волстрит журнал“: Џефри Епштајн го уценувал Бил Гејтс

„Волстрит журнал“: Џефри Епштајн го уценувал Бил Гејтс


Озлогласениот педофил Џефри Епштајн своевремено го уценувал коосновачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, заканувајќи му се дека ќе ја обелодени нeговата вонбрачна врска со помлада жена, објави во неделата „Волстрит журнал“.

Епштајн открил дека Гејтс имал вонбраќна врска со руски играч на бриџ и платил за образованието на девојката пред да побара надомест од Гејтс во замена за неговото молчење.

Гејтс ја запознал Мила Антонова околу 2010 година, кога имал околу 55 години, а таа имала 20 и некоја година. Епштајн ја запознал Антонова три години подоцна и ѝ платил да посетува училиште за софтверско кодирање, а потоа во електронска порака до Гејтс во 2017 година му побарал да ги поткие трошоците за нејзината школарина, тврди весникот, цитирајќи луѓе запознати со проблематиката.
Трошоците за часовите за кодирање на Антонова биле неважни и за двајцата, а Гејтс не ги платил, велат изворите на „Волстрит журнал“ кои ја опишале пораката на Епштајн како алатка да му каже на Гејтс дека „знае за неверството и може да го обелодени“.
Во периодот кога ја испратил електронската порака, Епштајн неуспешно се обидувал да го убеди Гејтс да инвестира во добротворен фонд „тежок“ повеќе милијарди долари со ЈП Морган Чејс, пишува весникот, објаснувајќи дека „пораката имплицирала оти Епштајн ќе го обелодени неверството на Гејтс ако тој не ги одржува контактите меѓу двајцата мажи“.
Портпаролката на Гејтс ја потврди комуникацијата, наведувајќи дека Епштајн неуспешно се обидел да ја искористи врската од минатото на Гејтс за да му се закани.
Поврзаноста на Гејтс со Епштајн на крајот доведе до крај на неговиот 27-годишен брак со Мелинда Френч Гејтс во 2021 година. Една година по разводот од софтверскиот магнат, Мелинда изјави за Си-би-ес њуз дека врската на нејзиниот поранешен сопруг со Епштајн била една од многуте работи“што довеле до разделбата.
Епштајн и Гејтс се запознале во 2011 година, откако Епштајн веќе бил осуден за подведување дете за проституција. Според една статија на „Њујорк тајмс“ од 2019 година, тие двајцата се сретнале во повеќе пригоди, а Гејтс им кажувал на колегите дека го смета начинот на живот на Епштајн многу различен и интригантен, иако тоа не би функционирало за него.
Гејтс сега ја опиша својата врска со Епштајн како „грешка“ и изјави за Си-би-ес њуз дека требало да го послуша советот на својата поранешна сопруга и побрзо да ги прекине врските со злоставувачот.
Џефри Епштајн беше уапсен во 2019 година и обвинет за сексуална трговија со десетици малолетни девојчиња, но беше пронајден мртов во неговата затворска ќелија на Менхетен пред да биде изведен пред судење.
Неговата смрт беше прогласена за самоубиство, иако ова официјално објаснување беше дочекано со масовен скептицизам поради неговите блиски врски со богати и моќни личности, меѓу кои и поранешниот американски претседател, Бил Клинтон, актуелниот директор на ЦИА, Вилијам Барнс, и со британскиот принц Ендрју.
 

На почеток