Свет

(Видео) Проруската партија Вазраждане ги вандализира канцелариите на ЕУ во Софија

(Видео) Проруската партија Вазраждане ги вандализира канцелариите на ЕУ во Софија


Зградата на претставништвото на Европската комисија во Софија, во која се наоѓа и Бирото на Европскиот парламент, беше измачкана со црвена боја за време на протестот во неделата од поддржувачите на проруската партија Вазраждане, меѓу кои беа и неколку пратеници од партијата, пренесува „Еурактив“.

Протестот беше најавен во пост на страницата на Вазраждане (Преродба) на „фејсбук“ во кој беше соопштено дека ќе одат пред зградата на ЕК во Софија за да протестираат против мешањето на Брисел во внатрешните работи на Бугрија.

The building of the European Commission in Sofia pic.twitter.com/XkzrtFakNL
— Seyhan De Boeck (@SilSeyDB) May 21, 2023

Вазраждане е отворено проруски настроена и води кампања против воената помош за Украина и против влезот на Бугарија во еврозоната.
Демонстрациите, кои се одржаа попладнето, околу половина час го блокираа сообраќајот во центарот на Софија пред Куќата на Европа, како што е позната зградата. Активистите фрлаа црвена боја – која симболично претставува крв- во знак на протест против воената поддршка на ЕУ за Украина.
Во областа имаше зголемено полициско присуство, но не беа пријавени насилни инциденти. Шефот на Европскиот парламент Роберта Мецола го осуди вандализмот.
„Зградата во која се наоѓа Канцеларијата за врски на Европскиот парламент во Софија беше цел на вандали незадоволни од нашиот став за поддршка на Украина. Ќе ја исчистиме зградата. Нашата поддршка за Украина ќе стане посилна. Нашиот глас кој ја осудува руската инвазија само ќе стане погласен“, напиша таа на Твитер.

The building housing the European Parliament Liaison Office in Sofia was targeted by vandals unhappy with our stance in support of Ukraine.
We will clean it up. Our backing of Ukraine will get stronger. Our voice condemning Russia’s invasion will only get louder. #SlavaUkraini pic.twitter.com/IHB38RCkXs
— Roberta Metsola (@EP_President) May 21, 2023

Нападот во Софија го осуди и бугарското Министерство за надворешни работи.
„Ваквите дејствија не се компатибилни со модерна Бугарија како и со демократските вредности што ги отелотворува нашата земја“, велат од министерството.
Вазраждане освои 13,5% од гласовите на изборите на 2 април и има 37 пратеници во 240-члениот парламент. Оваа партија се потпира на проруските чувства кај многу Бугари, вкоренети во историјата.
Бугарија е во длабока политичка криза по неколку неуспеси да формира влада. Според експертите, и сегашниот обид на поранешната еврокомесарка Марија Габриел е осуден на неуспех.
 

На почеток