Свет

Зеленски: „25 од 25 соборени руски беспилотни летала“

Зеленски: „25 од 25 соборени руски беспилотни летала“


Володимир Зеленски во своето ноќно обраќање ги пофали системите за воздушна одбрана на Украина.

Тој тврди дека тие собориле „25 од 25“ „самоубиствени“ дронови Шахед од иранско производство во периодот од недела навечер до понеделник наутро.

„Одличен резултат“, вели тој.
„И секое такво соборување значи спасени животи, спасена инфраструктура. Ви благодариме“.
Некои руски ракети поминаа низ воздушната одбрана на Украина, вели тој, вклучително и во Днипро, Харков, Одеса, Лавов, Киев и Запорожје.
Тој вели дека Украина работи со западните партнери за да обезбеди системи за воздушна одбрана за „сите градови и заедници“.

На почеток