Свет

Политичар фатен со дрога во САД: полицијата го пронашла онесвестен од кокаин


Локален политичар на Републиканската партија и член на советот на градот Кренстон, Метју Р. Рајли, поднесе оставка откако полицијата го пронашла онесвестен во неговиот автомобил додека во раката држел дрога.

Канцеларијата на „NBC 10WJAR“ доби копија од писмото за оставка од Метју Р. Рајли, објавувајќи ја неговата одлука да поднесе оставка веднаш како градски советник во Вард Сикс Кренстон, пишува „Business Insider“.

Рајли се соочи со повици да поднесе оставка откако полицијата соопшти дека го пронашла во паркиран теренец околу 11:30 часот во понеделникот со дрога, за која било утврдено дека е кокаин, според „The ​​Providence Journal“.
Полицијата ја тестираше супстанцијата на местото на настанот и соопшти дека е позитивна на кокаин и фентанил, објавија локалните весници, повикувајќи се на полицискиот извештај.
Во извештајот, исто така, се вели дека Рајли „изгледал дека спиел но бил онесвестен додека имал потешкотии со дишењето и се гушел“, додавајќи дека полицаецот ја отворил вратата и го затресол за да го разбуди, според „The ​​Providence Journal“.
„Имаш дрога во раката“, му кажал полицаецот.
Рајли држел стаклено луле и запалка, кои вообичаено се користат за пушење крек, а во полицискиот извештај се додава дека тој покажал знаци на потенцијално предозирање, според „The ​​Providence Journal“.
Спасувачкиот персонал кажал дека Рајли е стабилен, додава весникот.
Тој беше обвинет за поседување дрога и треба да се појави на суд во јуни.
Градоначалникот на Кренстон, Кен Хопкинс, во изјавата рече дека Рајли, кој беше уапсен во понеделникот, донел „правилна одлука“ да поднесе оставка за да може да се фокусира на својата благосостојба и семејството.

На почеток