Свет

(Видео) Герашченко објави снимка од напад со дрон врз Киев

(Видео) Герашченко објави снимка од напад со дрон врз Киев


Непроверени снимки од синоќешното соборување на дронови над Киев објави Антон Герашченко, советник на министерот за внатрешни работи на Украина.

„Уште една непроспиена ноќ за многумина од нас. Уште еден напад на Киев. Ајде да одиме на работа наутро, благодарни на нашата противвоздушна одбрана и на сите пријатели кои ја чуваат Украина во нашите срца и не приближуваат до победата“, напиша тој.

A video of drones being shot down over Kyiv – United Forces.
Another sleepless night for many of us. Another attack on Kyiv. We hold on, go to work in the morning, thankful to our air defense and all our friends who keep Ukraine in their hearts and bring our Victory closer. pic.twitter.com/17xRizG36w
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) May 25, 2023

Украинската армија соопшти дека противвоздушната одбрана во Киев одбила нов масовен напад на руски беспилотни летала врз главниот град. Нападот траел неколку часа а според првичната истрага биле користени ирански дронови.

На почеток