Свет

(Видео) Сирени за тревога и собрани граѓани во српските општини на северот од Косово

(Видео) Сирени за тревога и собрани граѓани во српските општини на северот од Косово


Припадници на косовската полиција попладнево ги опколија зградите на општините во Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ, по што се вклучија сирените што жителите од тие области ги активираат за да алармираат на опасност.

Сирените за тревога се огласија и во Северна Митровица, а во Лепосавиќ нема сигнал за мобилен телефон, јавува „Косово онлајн“.

Повеќе десетици вооружени припадници на косовската специјална полиција со џипови пристигнале до зградите на локалната самоуправа во Лепосавиќ, Зубин Поток и Звечан. На влезовите во зградите се собрани и десетици Срби, вработени во привремените власти на тие општини.
Србите од тие градови, видно вознемирени од развојот на настаните, почнаа да се собираат околу општинските згради, а во непосредна близина се и припадници и џипови на КФОР и на ЕУЛЕКС.

Извори на РТС од Зубин Поток информираат дека специјалните сили имаат намера да го „закачат сино-жолтото знаме што ја симболизира државноста на Косово“ на општинската зграда, во која е сместено и Привремениот општински орган на Владата на Србија.
Нешто по 12:30 часот, во Зубин Поток се огласила и сирената за воздушен напад, поради што граѓаните почнале да се собираат во центарот на оваа општина.

 

View this post on Instagram

 
A post shared by Zubin Potok INFO (@zubinpotokinfo)

Сето ова се случува во време кога поголем дел од вработените во Привремените тела и другите институции се на пат за Белград, за да присуствуваат на состанокот свикан од претседателот на Србија.
Косовската полиција е присутна и пред општината во Звечан, но се уште не пријавила за што всушност се работи. Според изјави на присутните, таму има и две возила на ЕУЛЕКС.
Милија Бишевац, поранешeн советник во Собранието на општина Зубин Поток, од пред граѓанската иницијатива „За Зубин Поток“, потврди за Радио Слободна Европа дека граѓаните се собираат пред општинската зграда уверени дека „новоизбраниот градоначалник Измир Зеќири се обидува да влезе во зградата.“

„Тука има џипови и се верува дека тој (градоначалникот) е внатре и дека се обидува да влезе во општинската зграда“, рече Бишевац.
Бишевац потврди дека се вклучени сирените за опасност и дека на терен околу општинската зграда има припадници на косовската полиција и на ЕУЛЕКС.
„Народот е собран таму и ќе почекаме да видиме што ќе се случи“, додаде тој.
Од ЕУЛЕКС се уште не потврдуваат зошто се присутни во општината во Зубин Поток.

На почеток