Свет

Косовската полиција воведе 12-часовни смени поради можна ескалација на северот на Косово

Косовската полиција воведе 12-часовни смени поради можна ескалација на северот на Косово


Припадниците на косовската полиција воведоа 12-часовни работни смени за да бидат во состојба на готовност во случај на ескалација на ситуацијата на северот на Косово, пренесува „Репортер“.

Според овој медиум, полицијата преминала од осумчасовно на 12-часовно работно време за да биде во состојба на готовност во случај на тензична ситуација на северот на покраината.

Косовската полиција упадна во зградата на општина Зубин Поток, каде се собраа граѓани во обид да го спречат нејзиниот влез, јави репортер на Танјуг.

На почеток