Свет

(Видео) Десеттина повредени во Звечан во судирот со косовската полиција

(Видео) Десеттина повредени во Звечан во судирот со косовската полиција


Десетина лица се повредени во судирот меѓу вооружената косовска специјална полиција и насобраните граѓани во Звечан, каде што од утринава косовските Срби не му доволуваа на новозибраниот градоначалник-Албанец да влезе во општинската зграда. Како што јави дописникот на РТС, повредените се пренесени во болницата во Митровица.

„Во моментов ситуацијата е малку смирена, но е многу тензична и се заканува да ескалира,“ јавува дописникот на РТС.

Александар Арсенијевиќ од граѓанската иницијатива „Српски опстанок“ изјави дека мета на косовската полиција биле жените, но и него и дека директно му прскале солзавец во очите. Тој посочува дека во еден момент полицаец рекол на албански да не ги тепаат оние со камери.
„Бев дезориентиран, ме одвлекоа меѓу два автомобили, почнаа да ме тепаат“, изјави Арсенијевиќ.
Меѓу припадниците на косовската полиција кои денеска ја опколија зградата на општина Звечан, а потоа со помош на шок бомби, солзавец и насилство влегоа во општината, имало и такви кои на шлемовите имале ознаки КБС.

Да потсетиме, косовските безбедносни сили не смеат да одат на северот од Косово без претходно одобрение од командантот на КФОР. Имено, тоа е ставка од Бриселскиот договор од 2013 година.
Во Звечан се присутни и припадници на КФОР, но засега се држат настрана и не реагираат на настаните во градот.
Во моментов на улиците во Звечан има специјалци со пушки. Како што пренесуваат медиумите, на улиците може да се забележат запалени автомобили, но и други автомобили со косовски регистарски таблички.

#Breaking Video footage of a car on fire in Zvečan, Kosovo. Large Albanian police reinforcements came in recently – Balkan Independent#BreakingNews #Serbia #Kosova #Internationalleaks pic.twitter.com/63j8FDLayG
— The Notorious HbK (@The5HbK) May 26, 2023

Косовската полицијата претходно најави дека им помага на новите градоначалници на српските општини на северот од Косово – Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток – да пристапат до официјалните објекти на овие општини. Откако биле скршени вратите на општината, во зградата влегол градоначалникот на оваа општина Измир Зеќири.

Косовските власти ги обвинија српските „криминални и нелегални структури“ за ескалација на ситуацијата.

Serbia’s illegal and criminal structures in north Kosovo have received orders to escalate the situation on the ground.
“Peaceful” protesters who use hybrid and violent actions against law enforcement.
Violence won’t prevail. Serbia bears full responsibility for the escalation. pic.twitter.com/QS3AUiawqT
— Blerim Vela (@Blerim_Vela) May 26, 2023

„Насилството нема да надвладее. Србија сноси целосна одговорност за ескалацијата“, објави на Твитер Блерим Веља, шефот на кабинетот на претседателката на Косово, Вљосе Османи.
Косовската полиција употреби солзавец и при влегувањето во зградата на општина Зубин Поток за да ја растера толпата. На местото на настанот се и возила на итната помош.

Leposaviq, Kosovo. pic.twitter.com/pWUi83scob
— Pierre Davide Borrelli (@PierreDBorrelli) May 26, 2023

Во Лепосавиќ, според твитерџиите, се поставуваат барикади од купишта камења кои се истураат на патот.

На почеток