Свет

ЕУ: Сите мора да придонесат за деескалација на северот на Косово

ЕУ: Сите мора да придонесат за деескалација на северот на Косово


Европската унија вечерва соопшти дека најостро ги осудува судирите меѓу косовската полиција и демонстрантите на северот на Косово, наведувајќи дека сите мора да преземат акција за намалување на тензиите и веднаш да се врати смиреноста.

Портпаролот на ЕУ, Петер Стано, во писмена изјава рече дека судирите меѓу косовската полиција и демонстрантите се иницирани од обидот на новоизбраните градоначалници да влезат во зградите на локалните самоуправи во четири општини на северот на Косово.

„Длабоко жалиме за нападот врз патролите на цивилната мисија на ЕУ на Косово, ЕУЛЕКС. На ЕУЛЕКС мора да му се дозволи мирно да го изврши својот мандат. ЕУ нема да прифати понатамошни еднострани или провокативни дејствија, а приоритет треба да биде зачувувањето на мирот и обезбедување на терен“, рече Стано.
Тој потсети дека ЕУ упорно укажува дека неодамнешните локални избори на северот на Косово не нудат долгорочно политичко решение за четирите општини и додаде дека такво решение може да се најде „само преку вистински дијалог на сите клучни актери. , вклучително и Косово, Србија и заедницата на косовските Срби, под покровителство на Е У“.
Во судирите меѓу косовската полиција и локалните Срби кои се обидоа да спречат влез на нови градоначалници на косовски Албанци во зградите на четири општински администрации на северот на Косово, беа повредени неколку десетици лица.

На почеток