Свет

Патнички авион со 170 луѓе принудно слета на поле во Русија

Патнички авион со 170 луѓе принудно слета на поле во Русија

Патнички авион кој летал од Сочи за Омск принудно слетал на поле во Новосибирската област, а немало повредени, изјави за агенцијата РИА Новости претставник на Државната агенција за вонредни состојби во регионот.

„Патничкиот авион слета во поле во областа Убински. Според првичните информации нема повредени. Информациите се разјаснуваат“, рече тој.

Според податоците на Државната управа за вонредни ситуации во регионот Новосибирск, во авионот имало 170 лица, од кои 159 патници, меѓу кои и 23 деца.

„Сите беа евакуирани. Никој не е повреден. Немаше никакво уништување на авиони, згради или објекти на теренот“, соопштија од одделот.

Според гувернерот на Омската област, Виталиј Хоченко, спасувачите работат на лице место. Тој потврди и дека нема повредени и дека нема пожар во леталото. Сообраќајното обвинителство започна истрага.

makfax.com.mk

На почеток