Свет

Носорог нападнал во зоолошка градина во Австрија: еден чувар загинал, а друг тешко повреден

Носорог нападнал во зоолошка градина во Австрија: еден чувар загинал, а друг тешко повреден

Eден чувар на зоолошката градина загина, а друг е повреден, кога носорог изврши напад денеска во зоолошката градина во предградието на Салцбург, Австрија.

Директорката на зоолошката градина „Хелбрун“, Сабине Гребнер, на прес-конференцијата изјави дека не се знае точно како се случил инцидентот, а жената што работела како чувар починала откога добила повреди на градниот кош.

Таа додаде дека повредениот чувар бил итно пренесен во болница и дека неговиот живот не е во животна опасност. Гребнер изјавила дека инцидентот се случил утринава при хранење на животните и нивно лекување со средства против инсекти, пренесе „Ројтерс“.

„Чуварот на зоолошката градина, Германец од Баварија, бил многу искусен и специјализиран за носорози“, вели Гребнер.

Таа рече дека чуварите биле нападнати од женски носорог по име Јети.

makfax.com.mk

На почеток