Македонија

Удрил во рампа од наплатна станица, па во столб: приведен шверцер на мигранти од Босна и Херцеговина

Удрил во рампа од наплатна станица, па во столб: приведен шверцер на мигранти од Босна и Херцеговина

Вчера во село Негорци, гевгелиско, полициски службеници од Регионален центар за гранични работи Југ го лишиле од слобода 23-годишниот С.М. од Босна и Херцеговина, со привремен престој во Скопје, извести МВР.

– Околу 19.45 часот на автопатот Скопје – Гевгелија, тој не застанал на знак за запирање даден од полициски службеници и со патничко возило „ауди“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, удрил во рампа од наплатната станица Смоквица, продолжил со движење и во село Негорци удрил во столб и застанал, соопшти МВР.

Во возилото биле пронајдени 16 лица мигранти, од кои еден се здобил со тешки телесни повреди, а двајца со телесни повреди, констатирани во Медицински центар Гевгелија.

Увид на местото извршила екипа на Полициската станица Гевгелија. С.М. бил задржан во Полициската станица Гевгелија, а за случајот бил запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје.

Макфакс

На почеток