Спорт

Верати го комплетираше трансферот во Ал-Араби

Верати го комплетираше трансферот во Ал-Араби

Италијанецот Марко Верати го комплетираше трансферот во катарскиот клуб Ал-Араби откако беше „замрзнат“ во тимот на Пари Сен-Жермен помина повеќе од една деценија.

30-годишниот Верати потпиша тригодишен договор со Ал-Араби, кои платија 45 милиони евра на Пари Сен-Жермен, за кои не заигра оваа сезона бидејќи беше непожелен од новиот тренер Луис Енрике. Верати освои осум титули во Франција со ПСЖ во 11 сезони.

„Бев горд што бев дел од При Сен-Жермен повеќе од една деценија, каде што играв со толку големи играчи и освоив 30 трофеи. Париз, клубот и фановите секогаш ќе имаат посебно место во моето срце. Секогаш ќе бидам парижанец“, напиша Верати.

Тој се приклучува на серијата ѕвезди кои заминаа од „Паркот на принцовите“ оваа сезон: Лионел Меси, Нејмар, Серхио Рамос, Жоржињо Вајналдум и Леандро Паредес.

Макфакс

На почеток