Спорт

Полјаците официјално му врачија отказ на Фернандо Сантош

Полјаците официјално му врачија отказ на Фернандо Сантош

Полска и официјално го смени својот селектор, Португалецот Фернандо Сантош, врачувајќи му отказ по само шест меча, со што тренерот губи две работи за помалку од една година, откако во декември беше отпуштен од селекторската позиција во Португалија по фијаското на СП во Катар и елиминацијата од Мароко.

68-годишниот Сантош, кој ја предводеше Португалија до европската титула во 2016 и до триумф во Лигата на нации во 2019 година, ја презеде Полска во јануари, но имаше катастрофални резултати со нив, и Полјаците се на четвртото место во својата квалификациска група за Еуро 2024 зад Албанија, Чешка и Молдавија по три порази во пет меча.

Макфакс

На почеток