Магазин

ВИДЕО: Јапонија го лансираше своето летало за истражување на Месечината

ВИДЕО: Јапонија го лансираше своето летало за истражување на Месечината

Јапонија го лансираше своето летало за истражување на месечината „СЛИМ“ на домашна ракета H-IIA, отворајќи го патот да стане петтата земја во светот што слета на Месечината на почетокот на следната година.

Јапонската агенција за истражување на воздухопловството соопшти дека ракетата била подигната од вселенскиот центар Танегашима во јужна Јапонија како што е планирано и успешно го пренела паметниот лендер за истражување на Месечината (СЛИМ) во вселената. Неповолните временски услови доведоа до три одложувања на лансирањето минатиот месец.

Наречен „Месечев снајпер“, Јапонија има за цел да го слета СЛИМ на 100 метри од својата цел на површината на Месечината. Мисијата е вредна 100 милиони долари и се очекува слетувањето да биде до февруари.

Лансирањето се случи две недели откако Индија стана четвртата земја која успешно слета вселенско летало на Месечината со својата мисија Чандрајаан-3 на неистражениот лунарен јужен пол.

Двата претходни обиди на Јапонија да слета на Месечината не успеаја минатата година. Јапонската агенција за истражување на воздухопловството изгуби контакт со лендерот Омотенаши и се откажа од обидот за слетување во ноември. Лендерот Хакито-Р Мисија 1, изграден од јапонскиот стартап испејс, се урна во април додека се обидуваше да слета на површината на Месечината.

Ракетата H-IIA од четвртокот го носи и сателитот за рендгенска слика и спектроскопска мисија (XRISM), заеднички проект на Јапонската агенција за истражување на воздухопловството, НАСА и Европската вселенска агенција.

Ракетата беше произведена од Мицубиши, која управуваше со лансирањето. Тоа е 47-та ракета H-IIA што Јапонија ја лансираше од 2001 година, со стапка на успех близу 98 проценти.

Јапонската агенција за истражување на воздухопловството го суспендираше лансирањето H-IIA со СЛИМ на неколку месеци додека го истражуваше неуспехот на својата нова ракета Х3 за време на нејзиното деби во март.

Јапонија планира да испрати астронаути на Месечината до крајот на 2020-тите.

На почеток