Магазин

Samsung го претставува ViewFinity S9, неверојатниот нов 5K монитор

Samsung го претставува ViewFinity S9, неверојатниот нов 5K монитор

Реалистичната претстава на боите и исклучително високата резолуција носат квалитетни визуелни слики на работа и забава во еден монитор

Samsung Electronics Co., Ltd., денес објави дека ја проширува својата линија на ViewFinity монитори со глобалната достапност на 27-инчниот ViewFinity S9 (модел S90PC). Лансирањето на ViewFinity S9 ја зајакнува линијата на монитори со висока резолуција на Samsung по воведувањето на ViewFinity S8 (модел S80PB) во јуни 2022, кој имаше резолуција со ултра висока дефиниција (UHD). Новиот ViewFinity S9 е оптимизиран со сите алатки потребни во индустриите како што се графичкиот дизајн и фотографијата, а исто така е прогласен за почесен добитник на CES наградата за иновации за 2023.

„Нашиот нов 5K монитор е дизајниран да овозможи највисоки перформанси и најдобро искуство за професионалците во креативните и визуелните индустрии“, рече Хун Чунг, извршен потпретседател на Visual Display Business во Samsung Electronics. „Со поставата ViewFinity, на креативците ќе им обезбедиме врвни визуелни искуства, заедно со реалистична јасност на боите и разновидна поврзаност што им е потребна за да го постигнат најдоброто во секој проект“.

Новиот ViewFinity S9 нуди екран од 27 инчи со 5K резолуција (5.120 x 2.880), за работен простор кој е над 50% поголем од другите UHD монитори, со исклучителна јасност на сликата и текстот. Тоа им овозможува на професионалците да работат на содржина со ултра висока резолуција без потреба од зумирање, за да можат да ги гледаат своите проекти во 5K, додека сè уште ги задржуваат сите нивни алатки за уредување видливи на екранот.

Со своите 99% DCI-P3¹ и 218 PPI (пиксели по инч), ViewFinity S9 обезбедува повеќе заситени и живописни бои со појасни детали, совршени за оние кои се потпираат на визуелна верност². Понатаму, типичната осветленост од 600 cd/m2 ја олеснува работата во речиси секоја осветлена средина. Технологијата за калибрација на Samsung им помага на корисниците да ја постигнат точната боја што ја сакаат. За време на производството, бојата на мониторот е фабрички калибрирана за неверојатна прецизност Delta E <21 веднаш штом надвор од кутијата³.

ViewFinity S9 ја користи функцијата Smart Calibration контролирана со паметни телефони⁴, која е прва во индустријата, а корисниците можат удобно да го приспособат екранот на ViewFinity S9 за прецизни поставки без скапа, сложена опрема за калибрација кога сакаат. Користејќи ја апликацијата SmartThings, корисниците можат да изберат да калибрираат во основен режим за брзо и лесно прилагодување на поставките за балансот на белата боја и гама поставките, или можат да користат професионален режим за целосна контрола на температурата на бојата, осветленоста,  бојата на просторот и гама поставките. Корисниците можат да го започнат овој процес едноставно со насочување на камерата на својот паметен телефон кон екранот на ViewFinity S9, а по калибрацијата можат да видат извештај со детали за направените прилагодувања и прецизноста на бојата Delta E.

ViewFinity S9, исто така, ги поддржува своите корисници со функциite Inteligent Eye Care, сертифицирани со TUV, за да се намали напрегањето на очите, дури и во подолги периоди на употреба. Дополнително, матниот дисплеј на Samsung ja ограничува рефлексијата на светлината и отсјајот на мониторот, минимизирајќи ги одвлекувањата при работа.

Визуелните перформанси на ViewFinity S9 се подобрени со функции дизајнирани да го олеснат животот на професионалците.

ViewFinity S9 се одликува со разновидно поврзување за корисниците на Mac и Windows компјутери, со Thunderbolt 4 и мини DisplayPort влезови како додаток на USB-C. Компатибилноста со Thunderbolt 4 им овозможува на корисниците да полнат уреди со моќност до 90 W и безбедно да пренесуваат податоци со брзина до 40 Gbps⁵.

Мониторот е опремен со вградена 4K SlimFit камера која се поврзува преку pogo pin без дополнителни кабли или опрема. Високата резолуција на камерата обезбедува кристално чист квалитет за видео повици на апликации како што е Google Meet. Камерата се навалува за да одговара на аголот на вашиот монитор, а автоматското кадрирање⁶ ве одржува видливи и во кадар, дури и кога ја менувате позицијата.

Тенкиот метален дизајн на ViewFinity S9 одговара за секој простор. Со својот ергономски дизајн, овој производ може да обезбеди удобност и да ја подобри продуктивноста со прилагодување на речиси секоја положба или држење. Држачот со прилагодлива висина одговара на нивото на очите на корисникот, а екранот може да се навалува за да одговара на аглите на гледање. Во режимот Pivot, екранот се ротира за 90 степени, така што корисниците можат да читаат долги документи со помалку скролање. Со VESA компатибилноста, корисниците можат да заштедат простор и да го одржуваат своето биро без неред.

Вградените апликации за паметни ТВ им овозможуваат на корисниците целосно ТВ искуство кога е време да се префрлат на забава после работа. Инстант пристап до популарните апликации и емисии за стриминг без потреба од посебен компјутер, вградените звучници со Adaptive Sound+ што автоматски ги прилагодуваат нивоата на шум, и далечинскиот управувач го прават овој добро заоблен монитор одличен и за работа и за играње.

ViewFinity S9 ќе биде глобално достапен за купување од 26 јуни 2023 година, а распоредот за лансирање ќе варира во зависност од регионот. Во Македонија исто така ќе биде достапен новиот ViewFinity S9 монитор.

За повеќе информации за мониторите со висока резолуција на Samsung и целосната ViewFinity линија, посетете ја страницата: https://www.samsung.com/mk/

¹Претставување на бои пресметано во CIE 1976.
²Бројките за точност на бојата може да се разликуваат врз основа на мерниот уред и мерната точка. Карактеристиките на екранот може да варираат во зависност од системската околина, како што се компонентите на компјутерот, времетраењето на употребата или други фактори.
³Фабричката калибрација се мери за точноста во sRGB во услови на испорака. Вредноста може да варира во зависност од околината за мерење. Корисниците можат да го најдат извештајот за фабричка калибрација во поставките за приказ на екранот (OSD).
⁴Паметната калибрација е достапна на Galaxy S10 или понова верзија, Galaxy Note10 или понова верзија, уредите Galaxy Fold, уредите Galaxy Flip, iPhone 11 или понова верзија и втората генерација на iPhone SE 2 или понова верзија. Потребна е најновата верзија на апликацијата SmartThings.
⁵Одредени уреди кои користат MacOS 13 може да имаат ограничена компатибилност.
⁶Автоматското кадрирање (Auto Framing) функционира кога се користат вградените апликации.
⁷ Gaming Hub  е достапна во следниве држави: Јужна Кореа, САД, Канада, Бразил, Велика Британија, Франција, Германија, Италија, Шпанија

 

За компанијата Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung го инспирира светот и ја обликува иднината со трансформативни идеи и технологии. Компанијата го редефинира светот на телевизори, паметни телефони, уреди за носење, таблети, дигитални уреди, мрежни системи и меморија, LSI системи, кастинг и LED решенија. За најновите вести, посетете ја http://news.samsung.com.

На почеток