Свет

Кси Џинпинг: Кина ја поддржува Замбија во заштитата на националниот суверенитет

Кси Џинпинг: Кина ја поддржува Замбија во заштитата на националниот суверенитет

Кинескиот претседател, Кси Џинпинг, денеска објави дека Пекинг ја поддржува Замбија во заштитата на нејзиниот национален суверенитет, безбедност и развојни интереси, истовремено поттикнувајќи поголем увоз од таа земја од Јужна Африка, пренесува „Ројтерс“, повикувајќи се на кинеските медиуми.

Кси се состана со замбискиот претседател Хакаинде Хичилема во Пекинг и двете земји ги надградија своите односи до сеопфатно стратешко кооперативно партнерство, објави кинеската државна новинска агенција Ксинхуа.

Кинескиот претседател вети дека ќе работи со Замбија за да ја прошири соработката што опфаќа инфраструктура, земјоделство, рударство и чиста енергија и повика повеќе домашни претпријатија да инвестираат во Замбија.

Хичилема, кој ќе остане во Кина до сабота, на средбата со Кси рече дека Замбија се придржува до принципот на една Кина и дека високо го цени водечкиот кинески концепт и принципи на модернизација, како и дека се надева дека ќе биде може да научи од развојот на Кина.

Замбија се обидува да го репрограмира надворешниот долг кон Кина и да најде повеќе можности за тргување со втората по големина економија во светот.

Кина има значителни трговски интереси во Замбија.

Инвестираше во повеќе од 30 проекти преку својата иницијатива „Појас и пат“ помеѓу 2014 и 2023 година, според податоците собрани од тинк-тенк американскиот институт за претпријатија.

Податоците покажуваат дека проектите се во вкупна вредност од 11,3 милијарди долари.

Околу една петтина од извозот на Замбија, главно бакар, оди и во Кина.

makfax.com.mk

На почеток