Свет

Складиште за нафта во Русија погодено од дрон, воздушниот сообраќај над Москва затворен

Складиште за нафта во Русија погодено од дрон, воздушниот сообраќај над Москва затворен

Русија објави дека спречила координиран украински напад на Крим рано утринава, украинските беспилотни летала исто така ја нападнале Москва, што го наруши воздушниот сообраќај во главниот град, а напад со дрон предизвика пожар во складиште за нафта во југозападниот дел на земјата.

Во последните денови, Украина започна серија напади врз руски воени цели во окупираниот Крим и врз Црноморската флота на руската морнарица, со цел да ги поткопа воените напори на Москва во тој клучен регион.

Нападите длабоко во територијата на Русија, далеку од првите линии на фронтот, исто така се зголемени, при што градоначалникот на Москва изјави дека најмалку два дрона биле соборени во регионот на главниот град рано утринава.

Во московската област, едно беспилотно летало е уништено над областа Истра, а друго над областа Раменски, објави на Телеграм градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин, додавајќи дека нема жртви или штета од остатоците од дронот.

Најмалку 30 летови беа одложени, а шест откажани на главните аеродроми во Москва, објавија руските државни новински агенции, што е вообичаен потег на воздухопловните власти за време на напади со беспилотни летала.

Во југозападна Русија, украинско беспилотно летало оштети складиште за нафта рано утрово, предизвикувајќи пожар во резервоарот за гориво кој подоцна беше изгаснат, изјави регионалниот гувернер. „Нема жртви, сите служби за итни случаи работат во реонот на објектот“, изјави на Телеграм гувернерот на регионот Орјол, Андреј Кличков.

makfax.com.mk

На почеток