Магазин

Планирате да купите iPhone? Еве кои модели вреди да се купат, а кои да се избегнуваат

Планирате да купите iPhone? Еве кои модели вреди да се купат, а кои да се избегнуваат

Ако размислувате да купите iPhone, еве неколку совети за тоа кои телефони да ги земете предвид, а кои да ги избегнувате.

Ако размислувате да купите iPhone, има опширна анализа на паметните телефони на Apple, напишана од Џулијан Чокату за Wired.

Apple моментално продава осум модели на iPhone, од iPhone SE од 429 долари (околу 400 евра) до iPhone 14 Pro Max од 1.099 долари (околу 1.000 евра). Но, пристигнува и линијата iPhone 15.

Прво, продадете го стариот iPhone

Ако го надградувате вашиот iPhone, можете да го разменувате во Apple и да добиете мал попуст. Пред да го направите тоа, видете дали можете да го продадете на друго место за повеќе пари. Ајфоните неверојатно добро ја држат својата вредност, особено ако се во совршена или добра состојба.

Не заборавајте да направите резервна копија од вашиот стар iPhone пред да го надградите на поновиот модел, што ќе ви помогне да префрлите сè без да изгубите податоци. И не заборавајте да го ресетирате фабрички вашиот стар iPhone пред да го продадете.

Дали е сега добро време за купување? Не

Apple на 12 септември претстави четири телефони од линијата iPhone 15.

Затоа, не купувајте сега iPhone 14, се очекува цената на линијата наскоро да падне.

Најдобра зделка – iPhone SE (2022)

Во 2022 година, Apple ја освежи својата најприфатлива трета генерација на iPhone, иако тешко дека ќе ги забележите разликите. Однадвор ги нема – дури и футролите за iPhone SE од 2020 година ќе одговараат на оваа верзија. Тоа значи дека сепак добивате помал, но компактен 4,7-инчен LCD екран со физичко копче за почетна страна, дебели рамки и Touch ID.

Нема систем за додатоци MagSafe, ниту приклучок за слушалки, но барем сè уште имате обично старо безжично полнење. Тоа е, исто така, единствениот iPhone во линијата без поддршка за ултра широк опсег, што го подобрува AirDrop и овозможува прецизно пронаоѓање на AirTag во близина.

Внатрешно, овој модел од 2022 година е многу помоќен од претходната генерација. Го има истиот процесор A15 Bionic како и моделите на iPhone 13, што го прави овој буџетски телефон моќен меѓу своите конкуренти и способен да работи со најпребирливите игри.

Тој чип носи и подолго траење на батеријата, но ќе ви трае околу еден ден користење – помалку ако постојано сте на телефон. Има sub-6 5G конекција, што значи дека нема да може да ги достигне огромните брзини на интернет достапни на поскапите iPhone-и, но тоа не е голема работа затоа што ретко наидувате на таков вид на милиметарски бран 5G.

Задната камера со една леќа прави прилично добри дневни фотографии, но нема ноќен режим, а сликите при слаба осветленост се бледи во споредба со телефоните како Google Pixel 6A.

Повисок сегмент – iPhone 14

iPhone 14 е многу сличен на iPhone 13, што не е лоша работа. Има сличен процесор – A15 Bionic со едно дополнително графичко јадро, така што перформансите во игрите се (речиси незабележливо) подобри. Го има стариот дизајн на исечок, со сите основни работи што би ги посакале, од MagSafe и безжично полнење до отпорност на вода IP68.

Wired откри дека 6,1-инчниот iPhone 14 совршено се држи со една рака и дека батеријата трае околу цел ден со умерена до тешка употреба. Дури доаѓа во жолта боја! Има многу подобрувања на камерите, кои имаат поголеми сензори и се напојуваат со нов систем за обработка на слика наречен Photonic Engine, за кој Apple вели дека произведува посветли и поостри фотографии, но не забележавме голема разлика во споредба со iPhone 13.

Има некои убави нови поволности, како снимање во 4K наместо само 1080p. Новиот режим на акционо видео ви овозможува да снимате супер стабилизирани видеа.

Две нови пасивни функции што ќе ги цените се SOS во итен случај преку сателит и откривање судир. И двете ќе ви помогнат да стигнете до службите за итни случаи ако сте во област што не се опслужува или не реагирате по несреќа.

Најдобра батерија – iPhone 14 Plus

Една голема промена во линијата на iPhone 14? Нема нов iPhone Mini. Наместо тоа, Apple го замени со iPhone 14 Plus. На секој начин е идентичен со iPhone 14, освен по големината и траењето на батеријата.

На iPhone 14 и iPhone 14 Pro рутински им требаше полнење на крајот на напорниот ден, но iPhone 14 Plus често има доволно моќ да издржи до попладневните часови на вториот ден без полнач. Дури и го надмина iPhone 14 Pro Max во тестирањето.

На почеток