Свет

Украина: Русија во текот на ноќта изврши нов бран напади со дронови, двајца загинати

Украина: Русија во текот на ноќта изврши нов бран напади со дронови, двајца загинати

Русија изведе нов бран воздушни напади и гранатирање во Украина во текот на ноќта, при што загинаа две лица во јужниот регион Херсон, соопштија украинските власти.

Гувернерот на Херсонската област, Олександр Прокудин, изјави дека во рускиот напад врз регионот загинале 72-годишен маж и една постара жена, а уште три лица биле ранети, но не даде повеќе детали.

Тој рече дека уште четворица се повредени во утринскиот напад со беспилотно летало врз градот Берил, додавајќи: „Окупаторите намерно нападнаа место полно со луѓе, фрлајќи експлозив во близина на локалната автобуска станица“.

Регионалниот гувернер на Одеса, Оле Кипер, рече дека областа Измаил, дом на пристаништата на Дунав што се користат за извоз на жито, била цел на нападот со дрон, но не даде детали за каква било штета на пристаништето или инфраструктурата за жито.

Тој рече дека 11 беспилотни летала биле уништени во нападите во областа и бил погоден објект за рекреација во малиот град Вилкове. Таму пожарот беше брзо изгаснат, додаде тој.

Гувернерот на соседната област Миколаев изјави дека паѓањето на остатоци предизвикало пожар во неискористена зграда во населбата Снихуривки, кој веднаш бил изгаснат, а ударниот бран ги оштетил околните згради. Тој не даде повеќе детали.

Украинските воздухопловни сили објавија дека 18 од 24 руски беспилотни летала биле соборени во текот на ноќта, а 17 крстосувачки ракети биле соборени над регионите Дњепропетровск, Полтава и Хмелницки.

На почеток