Македонија

Казни за 433 возачи, возеле над дозволеното

Казни за 433 возачи, возеле над дозволеното

Вчера, Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на државата за санкционирање возила што се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 433 возачи.

Од нив, 14 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Притоа 247 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 186 надвор од населено место.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови, најави полицијата и апелира до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за побезбедни патишта.

Макфакс

На почеток