Магазин

Еве што друго можете да направите на конзолата PlayStation 5 кога ќе ви здодее да играте

Еве што друго можете да направите на конзолата PlayStation 5 кога ќе ви здодее да играте

Дознајте кои шест работи можете да ги направите со вашиот PS5 што ги надминуваат традиционалните искуства со игри и го отклучуваат целосниот потенцијал на вашата конзола.

Сите добро ја знаат репутацијата на PS5 како моќна гејмерска конзола од следната генерација која се истакнува во поддршката на врвни игри. Сепак, Sony има долга историја што датира од ерата на PS2 за правење конзоли кои се воедно импресивни системи за забава.

Надоврзувајќи се на ова наследство, PS5 отиде чекор понатаму, поместувајќи ги границите на конзолата за да стане сеопфатен центар за забава. Покрај игрите, PS5 нуди мноштво возбудливи карактеристики кои ја подобруваат неговата разновидност.

Истражете кои интересни работи можете да ги правите со вашиот PS5, пишува web-mind.rs.

Гледајте филмови и серии

PlayStation Store нуди широк спектар на популарни услуги за стриминг што можете да ги преземете на вашиот PS5. На овој начин, ќе ја претворите вашата конзола во систем за забава сè-во-едно.

Некои од популарните достапни апликации за видео стриминг вклучуваат:

Одредени региони може да имаат пристап до дополнителни услуги за стриминг како што е BBC iPlayer во Велика Британија.

Имајте предвид дека регионалните ограничувања сè уште важат за содржината до која можете да пристапите. На пример, опциите на Netflix ќе се засноваат на вашата IP адреса, а не на локацијата каде што сте ја регистрирале вашата сметка на PlayStation Network. Значи, ако имате сметка на PSN регистрирана во Велика Британија, но моментално сте во Соединетите Држави, ќе видите содржина прилагодена на американскиот Netflix, освен ако користите VPN за да ги заобиколите овие ограничувања.

Слушајте музика

Слично на филмовите и видеата, можете да уживате во музика на вашиот PS5 преку различни услуги за стриминг. Меѓутоа, ако повеќе сакате да избегнувате спотови, вашите опции во моментов се ограничени на Apple Music и Spotify.

Spotify ви овозможува да проследувате музика бесплатно, додека треба да се претплатите на Apple Music за да пристапите до нејзината обемна библиотека. Изборно, можете да креирате папка со важна музика на USB- и да ја репродуцирате директно преку менито Music во контролниот центар на вашиот PS5.

Слободно можете да го подобрите вашето аудио искуство со PS5 со поврзување на жичени слушалки или Bluetooth звучници. На овој начин, практично можете да го користите вашиот PS5 како музички плеер додека продолжувате со вашите секојдневни активности.

Поврзете се со гејмерските заедници

Вашиот PS5 ви дава одличен начин да останете поврзани со вашите омилени гејмерски заедници. Автоматски ви прикажува преноси во живо, видео препораки и слики од екранот на други играчи кои уживаат во истите игри како вас. Дополнително, можете да ги читате (или гледате) најновите вести за игри во вашата библиотека.

За да пристапите до информациите за играта, означете ги игрите во главното мени и притиснете D-pad. Продолжете да притискате додека не стигнете до делот за видеа и вести. Можете исто така да скролувате од страна за да истражите повеќе вести и информации за играта.

Во главното мени, ќе го најдете делот Explore веднаш до PlayStation Store. Овој дел ви овозможува да ги следите игрите што ги сакате како да се дел од вашата библиотека. Можете да додавате или отстранувате игри што ги следите со избирање на опцијата Следени игри во горниот десен агол на страницата Explore. Дополнително, можете да управувате со вашите следени игри со одење во Settings > Saved Data and Game/App Settings > Followed Games.

Ако сакате да следите игра која моментално не е во вашата библиотека, можете лесно да го сторите тоа. Пребарајте ја играта во PlayStation Store, изберете ги трите точки под нејзиното име и изберете Follow. На овој начин, можете да бидете во тек со најновите вести и ажурирања за игрите за кои ве интересира, дури и ако сè уште не сте ги купиле.

Репродуцирајте Blue-ray или ДВД-а

Недигиталното издание на PS5 ви овозможува да репродуцирате ДВД-а и Blu-ray-дискови со висок квалитет. Ова ја проширува неговата функционалност како сеопфатен систем за забава.

За да ја користите оваа одлика, вметнете DVD или Blu-ray диск во конзолата. PS5 ќе го чита дискот и апликацијата за медиа плеер автоматски ќе се отвори, што ќе ви овозможи понатамошна интеракција со содржината. Ако имате дисплеј компатибилен со 4K, PS5 веднаш ќе репродуцира Blu-ray дискови во 4K резолуција.

Забележете дека PS5 не поддржува ЦД-а. Ако имате некои информации зачувани на ЦД-а до кои би сакале да пристапите преку вашиот PS5, треба да ја префрлите содржината на USB и да ја користите како алтернативен метод за репродукција.

Сурфај на интернет

Иако бара малку да се заобиколи решението за пристап до него, вашиот PS5 има скриена функција на прелистувач преку која можете да сурфате на Интернет. Сепак, за да го користите, треба да ја измамите конзолата. Отворете го вашиот прелистувач, а потоа најавете се на вашата сметка на Твитер. Изберете ја опцијата за најавување со Google и научете како да ја отворите веб-страната на Google од таму.

На почеток