Спорт

Северна Кореја ќе игра меч првпат по повеќе од четири години

Северна Кореја ќе игра меч првпат по повеќе од четири години

Речиси четири години откако владата реши да ги затвори границите, Фудбалската федерација на Северна Кореја потврди дека нивната фудбалска репрезентација ќе игра на Азиските игри во Хангжу, Кинаа.

Репрезентацијата на Северна Кореја последен пат играше во квалификациите за СП на крајот на 2019 година, кога одиграа 0:0 со Либан. Од Азиските игри во 2018, Северна Кореја не учествуваше на ниту едно големо натпреварување, пропуштајќи ги Олимпијадата во Токио во 2020 и Зимската олимпијада во Пекинг во 2022 откако владата ги затвори границите поради пандемијата на КОВИД-19.

Сега, спортистите од Северна Кореја ќе се натпреваруваат во џудо, одбојка и фудбал на Азиските игри во Хангжу. Женската репрезентација освоија злато со победа над Јапонија на Азиските игри во 2018, додека машката репрезентација загуби во финалето од Јужна Кореја.

Азиските игри се отвараат во Хангжу на 23 септември и траат до 8 октомври.

Макфакс

На почеток