Магазин

(Видео) Скопски моден фестивал од 28 до 30 септември

(Видео) Скопски моден фестивал од 28 до 30 септември

Скопскиот моден фестивал три дена ќе ја слави модата во метрополата, на нова урбана локација – центарот за настани PURE Night Club во градскиот парк, каде што под блесокот на рефлекторите од 28 до 30 септември последните колекции и дизајнерски дострели пред илјадниците гости и посетители на сцената ќе ги прикажат низа македонски и странски учесници, под закрила на маркетинг-агенцијата MAX Management Inc. Официјалната ревиска програма ќе се одвива в четврток, петок и в сабота од 18.30 до 22.30 часот.

Трите заштитни лица на третата сезона се интернационалните модели Аинура Јементајева, Тами Петковска и Кристина Велковска од „Моделс ин“. Организаторите традиционално изработија најавно видео и едиторијални фотографии, инспирирани од среќната лото-тројка и боите на ноќта, во соработка со дуото Frozen Time Drops. Како стилист на кампањата се потпишува Ангелина Китановска. Извршен продуцент е Милан Атанасов, креативен директор на фестивалот.

Девојките носат комбинации на ексклузивни креации од познати и еминентни имиња на нашата модна сцена: Билјана Каран, Ивана Кнез, KTN, La Maison Cece T. и Христијан Младеновски. Кошулите, од друга страна, го навестуваат пристигнувањето на брендот „Сербез“, чија деби колекција премиерно ќе се лансира и ќе внесе освежување на Skopje Fashion Festival powered by Државна лотарија. Чевлите и чантите се од мултибренд-понудата на N Fashion, а сребрениот накит е од Noel Jewelss.

За шминката е заслужно Мое студио Дадар“, а за фризурите се погрижи Social Hair Salon. Официјални партнери за шминка и убавина на настанот се FABUspot, застапени со премиум-брендовите: MAC, Bоbbi Brown, Burberry, Clarins, Estée Lauder, Shiseido и Foreo. Официјални партнери за фризура и нега на коса на фестивалот се Dakalama, со широката палета на производи од: K18, Revlon Professional, Glynt и Reuzel.

По една и пол година од првото издание, односно две одржани сезони, Скопскиот моден фестивал може да се пофали со бројка на учесници од над 40 дизајнери, брендови и академии, присуство на повеќе од 100 акредитирани новинари, фотографи и претставници на новите медиуми, како и посетеност од речиси 15.000 гости во текот на ревиите, изложбените салони и придружните активности на настанот.

Макфакс

На почеток