Свет

Русија закажа итна седница на Советот за безбедност

Русија закажа итна седница на Советот за безбедност

Русија побара итна седница на Советот за безбедност откако Украина го гранатираше центарот на Доњецк, објави заменик постојаниот претставник на Русија во ОН Дмитриј Полјански, пренесува Спутник.

Претходно беше објавено дека украинската армија го гранатирала центарот на Доњецк користејќи американски системи „Хајмарс“, при што загинале најмалку 20 цивили, а уште 11 се ранети.

На почеток